آموزشی

کارت خودرو گمشده و اخد کارت المثنی

کارت خودرو چیست؟

کارت خودرو همان مدرکی است که همیشه هنگام رانندگی باید آن را به همراه داشت. این کارت کاربرد روزمره دارد و به عنوان مدرک شناسایی خودرو صادر می‌شود.گاهی ممکن است حادثه ای رخ دهد که باعث گم شدن کارت خودرو شود که باید سریعا پیگیری کرد.زیرا که تمام مشخصات خودرو بر اساس اطلاعات موجود در سند وسیله نقلیه در این کارت موجود است.شماره پلاک، نوع ماشین و تیپ آن، شناسه یکتا خودرو (شماره VIN)، مدل خودرو، رنگ وسیله نقلیه، مشخصات فنی آن و نیز مشخصات مالک خودرو مثل نام و نام‌خانوادگی و کد پستی.

ارائه کارت ماشین به پلیس برای نشان دادن مالکیت شما بر خودرو الزامی است. همچنین اگر وسیله نقلیه شما به پارکینگ منتقل شده باشد، بدون کارت ماشین نمی‌توانید آن را ترخیص کنید.

گم شدن کارت خودرو

در صورت گم شدن کارت خودرو، سریعاً باید مفقود شدن آن را آگهی دهید تا از سوء استفاده‌های احتمالی جلوگیری شود. اقدام فوری شما پس از “گم شدن کارت ماشین” بسیار مهم است. در واقع، در صورت ندادن آگهی مفقودی ، مسئولیت هر نوع پیشامدی از نظر قانونی با شما خواهد بود.

پس اگر درحال مطالعه این مطلب هستید کافیه روی لینک مورد نظر کلیک کنید تا به صفحه درخواست ثبت آگهی در وب سایت گم گشته هدایت شوید.لینک صفحه درخواست ثبت آگهی در وب سایت گم گشته: ثبت آگهی
گمگشته
نحوه-ثبت-اگهی-در-گمگشته

-ابتدا وارد وب سایت گمگشته می شویم (آگهی سند خودرو گمشده )

– پس از ورود به سایت ، بالای سمت چپ تصویر دکمه قرمز رنگ ثبت آگهی مشاهده می شود ، روی آن کلیک میکنیم و با صفحه ورود کاربر روبرو میشویم که در ابتدا در باکس سمت چپ می بایست بصورت رایگان ثبت نام کنید.

گمگشته
نحوه-ثبت-اگهی-در-گمگشته

-پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده برای شما پیامکی حاوی کد ورود ارسال می شود و با وارد کردن آن شما به صفحه ثبت آگهی ورود پیدا می کنید.

گمگشته
نحوه-ثبت-اگهی-در-گمگشته

-دراین مرحله در بالای صفحه متن :” مشاهده راهنمای ثبت آگهی ” قابل مشاهده می باشد که میتوانید فیلم آموزشی مربوظ به ثبت آگهی را مشاهده نمایید یا به ترتیب زیر پیش بروید :

 • ابتدا نوع آگهی خود را مشخص کنید.
 • سپس عنوانی برای آن بنویسید.
 • موقعیت خود را مشخص کنید که در کدام استان و شهر می باشید یا با نقشه موقعیت خود را مشخص کنید.
 • تصویری بارگذاری (آپلود) کنید تا بهتر بتوانید چیزی که گم کرده یا پیداکرده اید را پیدا کنید.
 • در صورت لزوم توضیحی بنویسید تا افراد دیگر بهتر متوجه شما شوند.
 • و در آخر آگهی خود را ثبت کنید.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن کارت خودرو

پیش از مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز تعویض پلاک برای گرفتن کارت خودرو، مدارک زیر را آماده کنید و با خود به همراه داشته باشید:

 • آگهی مفقودی کارت ماشین در روزنامه کثیرالانتشار که دست‌کم ۱۰ روز از تاریخ نشر آن گذشته باشد.
 • برگ سبز خودرو
 • برگه عدم خلافی خودرو با تاریخ جدید (گواهی مفاصا حساب تخلفات رانندگی)
 • بیمه‌نامه شخص ثالث ماشین
 • اصل و کپی کارت ملی مالک خودرو

همچنین حضور مالک خودرو برای انگشت‌نگاری و خود خودرو برای بررسی کارشناسی، الزامی است. اگر صاحب خودرو به فردی دیگر وکالت انجام این کار را بدهد، نماینده قانونی او می‌تواند این مراحل را انجام دهد و نیازی به حضور مالک اصلی نیست.

در فرم درخواست “کارت المثنی ماشین” مشخصاتی از قبیل کد پستی محل سکونت و شماره پلاک خودرو نیز از شما پرسیده می‌شود. بنابراین به همراه داشتن دیگر مدارک شناسایی ماشین و نیز مدارک احراز سکونت مالک ضروری است.

تمام هزینه‌های صدور کارت المثنی خودرو از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان مستقر در مراکز تعویض پلاک پلیس راهنمایی و رانندگی (راهور) دریافت می‌شود.

همچنین به شما پیشنهاد می شود، مقاله مفقود شدن بیمه شخص ثالث و بدنه ماشین و گرفتن المثنی را هم مطالعه کنید.

نحوه گرفتن کارت المثنی خودرو

محل دریافت کارت المثنی خودرو مراکز تعویض پلاک هستند. بنابراین پس از درج آگهی مفقودی در وب سایت گم گشته، برای دریافتکارت المثنی باید به این مراکز مراجعه نمایید. گفتنی است که تعویض پلاک در صورت “مفقودی کارت ماشین” امکان‌پذیر نیست و شما برای فروش خودرو به این مدرک نیاز خواهید داشت. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که حتی پس از دادن آگهی مفقودی کارت خودرو نیز نمی‌توان هیچ گونه نقل و انتقالی انجام داد و باید منتظر صدور کارت المثنی ماشین ماند.

توصیه می‌شود پس از دریافت کارت المثنی خودرو حتماً مشخصات فنی خودرو و اطلاعات شخصی خود را که در آن ثبت شده است بررسی نمایید. در صورت مشاهده هر گونه اشتباهی در درج این موارد، فوراً آن را اطلاع دهید تا اصلاح شوند.

پیگیری مفقودی کارت ماشین و صدور المثنی

کارت المثنی ماشین همانند کارت خودرو جدید از طریق پست به نشانی شما ارسال می‌شود. مدت زمان صدور “کارت المثنی خودرو” معمولاً ده روز است، اما به دلایل گوناگون گاهی این بازه زمانی طولانی‌تر می‌شود.

برای پیگیری کارت المثنی ماشین می‌توانید کد # ۱۱۰* را شماره‌گیری نمایید و گزینه خدمات راهور را انتخاب نمایید. همچنین در صورتی که کارت شما ارسال شده است اما شما موفق به گرفتن آن از مامور پست نشده‌اید، می‌توانید با شماره‌گیری کد دستوری # ۱۹۳* و یا رهگیری از طریق وب‌سایت رسمی اداره پست به نشانی اینترنتی najatracking.post.ir و یا مراجعه حضوری به این اداره کارت المثنی خودرو جدید خود را دریافت نمایید. گفتنی است که هزینه صدور المثنی کارت ماشین فقط یک بار پرداخت می‌شود و پس از بازگشت خوردن مرسوله هزینه‌ای جداگانه از شما دریافت نمی‌شود.

rb.gybit.lycutt.ly
tinyurl.comt.lyshorturl.at
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا