آموزشی

مفقود شدن کارت ملی هوشمند

اگر کارت ملی خودتان رو گم کردید باید چه کار هایی انجام بدید!؟

پس از گم شدن کارت ملی هوشمند خود چه باید کرد؟

هنگام گم شدن کارت ملی هوشمند گاهی “یابنده کارت ملی هوشمند” را به صندوق پست می‌اندازد و در نهایت اداره پست کارت ملی گم شده را به اداره ثبت احوال ارسال می‌کند. بنابراین در صورت مفقود شدن کارت ملی هوشمندتان، ابتدا باید به وب‌سایت ثبت احوال مراجعه کنید. سپس به بخش خدمت الکترونیک سایت بروید و قسمتی از سایت را باز کنید که ثبت احوال، “کارت ملی‌های مفقودی” و یا پیدا شده را در آن آگهی می‌کند.

سپس مشخصات کارت شناسایی ملی هوشمند خود را که مفقود شده است در آن قسمت بنویسید. از این طریق، شما می‌توانید بفهمید که کارت هوشمند ملی گم شده شما، به اداره پست و سپس ثبت احوال تحویل داده شده است یا خیر. بنابراین در ابتدا نیازی به درج آگهی گم شدن کارت ملی نیست.

در واقع، اولین اقدام پس از مفقود شدن یا گم کردن کارت ملی هوشمند، مراجعه به قسمت مربوط به مدارک پیدا شده در سایت ثبت احوال به این نشانی است. سپس چنانچه کارت ملی گم شده شما در سامانه فوق پیدا نشد، به سایت پست‌یافته به این نشانی بروید.

اگر در این مرحله نیز کارت هوشمند ملی خود را پیدا نکردید، باید برای “دریافت کارت ملی هوشمند المثنی” مراحل زیر را طی کنید:

آگهی مفقودی کارت ملی هوشمند

پیش از هوشمند شدن کارت ملی، در صورت گم کردن کارت ملی باید بلافاصله “گم شدن کارت ملی هوشمند” را به مراجع قضایی اعلام می‌کردید. برای این منظور لازم بود فوراً اقدام به درج آگهی مفقودی می‌کردید. متن آگهی مفقودی کارت ملی نیز شامل تمام مشخصات شناسایی فرد بود تا از آن طریق بی‌اعتبار بودن آن اطلاع‌رسانی شود.

اما در مورد کارت ملی هوشمند جدید، به دلیل اینکه در موقع ثبت نام اولیه، اثر انگشت شما در سیستم و بر روی کارت شناسایی ملی، ثبت می‌شود، دیگر نیازی به چاپ آگهی “مفقودی کارت ملی هوشمند” نیست. انتشار آگهی مفقودی کارت ملی در روزنامه‌های کثیرالانتشار زمانی ضروری بود که امکان سوء استفاده از کارت ملی مفقودی از جانب یابنده وجود داشت.

پس اگر درحال مطالعه این مطلب هستید کافیه روی لینک مورد نظر کلیک کنید تا به صفحه درخواست ثبت آگهی در وب سایت گم گشته هدایت شوید.لینک صفحه درخواست ثبت آگهی در وب سایت گم گشته: ثبت آگهی

طریقه ثبت آگهی مفقودی کارت ملی هوشمند در سایت گمگشته

-ابتدا وارد وب سایت گمگشته می شویم (آگهی گمشدن کارت ملی)

گمگشته
نحوه-ثبت-اگهی-در-گمگشته

– پس از ورود به سایت ، بالای سمت چپ تصویر دکمه قرمز رنگ ثبت آگهی مشاهده می شود ، روی آن کلیک میکنیم و با صفحه ورود کاربر روبرو میشویم که در ابتدا در باکس سمت چپ می بایست بصورت رایگان ثبت نام کنید.

-پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده برای شما پیامکی حاوی کد ورود ارسال می شود و با وارد کردن آن شما به صفحه ثبت آگهی ورود پیدا می کنید.

گمگشته
نحوه-ثبت-اگهی-در-گمگشته

-دراین مرحله در بالای صفحه متن :” مشاهده راهنمای ثبت آگهی ” قابل مشاهده می باشد که میتوانید فیلم آموزشی مربوظ به ثبت آگهی را مشاهده نمایید یا به ترتیب زیر پیش برید :

 • ابتدا نوع آگهی خود را مشخص کنید
 • سپس عنوانی برای آن بنویسید
 • موقعیت خود را مشخص کنید که در کدام استان و شهر می باشید یا با نقشه موقعیت خود را مشخص کنید
 • تصویری بارگذاری (آپلود) کنید تا بهتر بتوانید چیزی که گم کرده یا پیداکرده اید را پیدا کنید
 • در صورت لزوم توضیحی بنویسید تا افراد دیگر بهتر متوجه شما شوند
 • و در آخر آکهی خود را ثبت کنید
همچنین به شما پیشنهاد می شود، مقاله مفقود شدن شناسنامه و گرفتن شناسنامه المثنی را هم مطالعه کنید.

اعلام گم شدن کارت ملی هوشمند

اعلام مفقودی کارت ملی هوشمند دیگر از طریق انتشار آگهی “مفقودی کارت ملی” در روزنامه‌ها یا مراجعه به اداره‌های پلیس صورت نمی‌گیرد. هنگام مفقودی کارت ملی هوشمند فقط باید به نزدیک‌ترین دفتر پیشخوان دولت مراجعه کنید و برای دریافت “کارت ملی المثنی” درخواست بدهید. هم‌زمان با ثبت درخواست صدور “کارت ملی هوشمند المثنی”، کارت ملی گم شده باطل خواهد شد. البته توصیه می‌شود پیش از رفتن به دفاتر پیشخوان تمام مدارک مورد نیاز برای این کار را آماده کنید و با خود به همراه ببرید.

مدارک لازم برای دریافت دوباره کارت ملی هوشمند

 1. اصل و کپی شناسنامه برای افراد بالای ۱۸ سال
 2. اصل و کپی شناسنامه برای افراد زیر هجده سال (کارت هوشمند ملی برای تمامی افراد بالای پانزده سال صادر می‌شود.)
 3. اصل و یک نسخه کپی از شناسنامه خودتان (والد، قیم یا وکیل)
 4. اصل و یک نسخه کپی از قیم‌نامه یا وکالت‌نامه والد، قیم یا وکیل
 5. ‌یک قطعه عکس ۳×۴ با زمینۀ سفید
 6.  آدرس و کد پستی ۱۰ رقمی محل سکونت فعلی
 7. تکمیل فرم گزارش مفقود شدن کارت ملی
 8. تکمیل فرم درخواست “کارت شناسایی ملی هوشمند المثنی”
 9. تکمیل پاکت پستی ویژه خدمات الکترونیک هویت ملی

پس از تحویل دادن این مدارک و پرداخت وجه، به شما یک رسید داده می‌شود. زمان دریافت کارت ملی هوشمند المثنی در این رسید مشخص شده است. همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، دیگر نیازی به ثبت آگهی “مفقودی کارت ملی” نیست.

هزینه دریافت کارت ملی هوشمند المثنی

با اقدامات اخیر دولت برای هوشمند کردن کارت‌های شناسایی ملی، هزینه چاپ آگهی مفقودی کارت ملی هوشمند حذف شده است. بنابراین تنها هزینه‌ای که شما باید بپردازید، هزینه صدور مجدد کارت هوشمند ملی است که این مبلغ در باجه‌های دفتر پیشخوان دولت و از طریق کارت‌خوان‌های مستقر در آنها اخذ می‌شود.

هزینه‌های درخواست کارت ملی در نوبت اول سی و یک هزار تومان و اگر دوباره کارت ملی المثنی را گم کنید، پنجاه و سه هزار تومان خواهد بود. همچنین در صورت مفقود شدن کارت ملی هوشمند برای بار سوم، کارمزد “دریافت کارت ملی المثنی”، به صد و بیست هزار تومان می‌رسد که پرداخت تمامی آنها بر عهده شخص متقاضی است. این هزینه‌ها شامل فیش بانکی، هزینه دفتر، هزینه پستی و مالیات می‌شود.

 زمان دریافت کارت ملی المثنی

دریافت کارت ملی هوشمند برای بار دوم حدود دو ماه طول می‌کشد. البته شما یک بار برای اعلام گم شدن کارت ملی و یک بار هم برای دریافت کارت جدید به دفاتر پیشخوان خدمات الکترونیک مراجعه می‌کنید. همچنین برای پی‌گیری “کارت ملی المثنی” یا اطلاعات تازه دربارۀ کارت شناسایی ملی مفقودی می‌توانید به وب‌سایت سازمان ثبت احوال کشور مراجعه کنید.

 

 

bit.lyshorturl.attinyurl
rb.gycutt.lyt.ly

آیا این پست برای شما مفید بود؟

اولین نفری باشید که رای میدهید.

امتیاز کاربران: 4.6 ( 1 رای)
منبع
آسان ثبت
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا